گزارش جدید پنل بین دولتی تغییر آب و هوا‎

پنل بین دولتی تغییر آب و هوا که بخشی از سازمان ملل است که در باره گرمای کره زمین تحقیق می کند و بزرگ ترین بدنه علمی جهان در این زمینه به شمار می رود، روز جمعه  5  مهر 1392 اولین بخش از گزارش ارزیابی خود را ، که مدتهاست همگان چشم به راه آن بودند، در باره دلایل و عواقب تغییر آب و هموا منتشر کرد. تهیه این گزارش شش سال به طول انجامیده و جامع ترین و همه جانبه ترین مطالعه ای است که تا کنون در باره شواهد علمی حاکی از تغییر آب و هوا به دست انسان صورت گرفته است. این گزارش پنجمین گزارشی است که پنل بین دولتی تغییر آب و هوا Intergovernmental Panel on Climate Change ( IPCC) از سال 1990 تا کنون منتشر کرده است.

نتیجه اصلی گزارش، که دانشمندان آن راخلاصه کرده اند و نمایندگان رسمی 120 دولت جهان آن را تصویب کرده اند آن است که ” در این که گرم شدن آب و هوای کره زمین ناشی از فعالیت های انسان است دیگر تردیدی وجود ندارد ” و بسیاری از اثرات این گرم شدن ” کاملا بی سابقه هستند.”

این گزارش که حاصل شش سال کار بیش از 200 دانشمند و محقق از سراسر جهان است، تاثیر نمایانی بر سیاست دولت ها در زمینه حفاظت از محیط زیست و نیز بر افکار عمومی خواهد داشت.

این نوشته در اخبار, همه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های دیگر
James Hansen & his family
IPCC