نیروی خورشیدی کشور های جهان

نیروی خورشیدی کشور های جهان
چین پیشتاز جهان با رکوردی بی سابقه در سال ۲۰۱۳

ظرف دو سال گذشته کشور های جهان ظرفیت تولید برق فتو ولتائیک ( خورشیدی) را تقریبا معادل کل ظرفیتی که از زمان ابداع سلول های خورشیدی تا کنون ایجاد شده بود افزایش دادند. در سال ۲۰۱۳ میلادی قریب ۳۸۰۰۰ مگاوات برق خورشیدی جدید از طریق سلول های فتو ولتائیک تولید شد که رکورد جدیدی در افزایش تولید سالانه آن بود. در کل اکنون ظرفیت تولید سلول های فوتو ولتائیک نصب شده جهان قریب ۱۴۰۰۰۰ مگاوات است که با آن می توان تمام خانه های آلمان را برق داد.کاهش هزینه تولید و سیاست های حمایتی موثر موجب شده انرژی خو رشیدی همچنان به رشد عظیم خود ادامه دهد.
سلول های خورشیدی از مواد نیمه هادی – معمولا بلور سیلیکون – ساخته می شود و این مواد می توانند نور خورشید را مستقیما به برق تبدیل کنند. صفحات خورشیدی از تعداد زیادی سلول ساخته شده اند و می توان بر حسب نیاز هر تعداد از آنها را که ضرورت داشته باشد به هم وصل کرد و مثلا برای مصارف مسکونی تعدادی از آنها را در پشت بام گذاشت و چند کیلو وات برق تولید کرد یا برای مصارف بزرگ تر ردیف های زیادی از آنها را اندکی بالای زمین نصب کرد و صد ها یا هزاران مگاوات برق تولید کرد.
تا همین اواخر تولید کنندگان سلول های فوتو ولتائیک مقدار اندکی از این سلول ها را برای تولید برق در خانه ها نصب کرده بودند. آن دوره گذشت. بین سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ ظرفیت سلول های فوتو ولتائیک چین ۹ برابر افزایش یافت و به ۷۰۰۰ مگا وات رسید. بعد در سال ۲۰۱۳ چین به تنهایی ۱۱۳۰۰ مگا وات بر ظرفیت خود افزود. چنین افزایشی ظرف یک سال در یک کشور اصلا سابقه نداشته است. اکنون ظرفیت تولید برق خورشیدی در چین ۱۸۳۰۰ مگا وات است و این کشور بعد از آلمان ( با ۳۶۰۰۰ مگاوات ظرفیت) مقام دوم را در جهان دارد.

پنل های خورشیدی در استان کینجای چین

پنل های خورشیدی در استان کینجای چین

در سال ۲۰۱۳ بیش از نیمی از ظرفیت جدید تولید فوتوولتائیک چین در استان های غربی گانسو، سین کیانگ و کوئین ژایی و دور از مراکز جمعیتی نصب شد. در اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی پروژه بزرگ ۳۲۰ مگاواتی چین – که بزرگ ترین پروژه فوتو ولتائیک جهان است – در کنار سد و تاسیسات تولید برق آبی لونگیانگ ژیا واقع در استان کوئینگ ژایی تکمیل شد. به موازات توسعه پروژه های بزرگ در مناطق دور افتاده کشور، چین در عین حال در صدد است تا تعداد پروژه های کوچک را که نیازی به انتقال برق در مسافت های طولانی ندارند نیز افزایش دهد و هدف این کشور آن است که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۸۰۰۰ مگاوات برق را از طریق سلول های خورشیدی نصب شده بر پشت بام خانه ها تولید کند. به نظر می رسد که چین بزودی در تولید برق خورشیدی مقام اول جهان را کسب خواهد کرد، چنان که در انرژی بادی چنین کرد. در ماه مه ۲۰۱۴ ( یعنی همین اردیبهشت ماه امسال ) دولت چین اعلام کرد که هدف آن دست یابی به ۷۰۰۰۰ مگاوات برق خورشیدی تا سال ۲۰۱۷ است.
در سال ۲۰۱۳ بعد از چین کشور ژاپن که در شرق آن قرار دارد از نظر نصب سلول های جدید مقام دوم را داشت و با افزودن ۶۹۰۰ مگاوات بر ظرفیت خود، کل تولید برق خورشیدی خود را به ۱۳۶۰۰ مگاوات ارتقا داد. محرک اصلی این دو برابر شدن ظرفیت تولید ژاپن، تعرفه های ترجیحی سخاوتمندانه ای بود که ژاپن بعد از فاجعه اتمی فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ برای ترویج توسعه انرژی های نو برای برق خورشیدی در نظر گرفت. این تعرفه ها به این معنا هستند که دولت برق حاصل از منابع تجدید شدنی را برای دوره زمانی معینی به قیمتی ثابت از تولید کنندگان خریداری می کند و آنها برق خود را به شبکه برق می فروشند. بخش بزرگی از توسعه انرژی خورشیدی جهان از طریق وضع این تعرفه صورت گرفته است.
هنوز در ژاپن سامانه های فوتو ولتائیک واقع بر پشت بام ها در برق خورشیدی عنصر مسلط هستند اما سال ۲۰۱۳ اولین سالی بود که در آن عمده ظرفیت جدیدی که اضافه شد در اثر اجرای پروژه های بزرگ بود. در اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی نیروگاه ۸۲ مگاواتی ژاپن- که بزرگ ترین پروژه تولید برق خورشیدی آن است- در ایالت اویتا راه اندازی شد. در ژوئن سال ۲۰۱۴ نیز شرکت کیوسرا و چهار شرکت دیگر توافق کردند که نیروگاهی ۴۳۰ مگاواتی را در زمین های کشاورزی جزایر گوتو واقع در استان ناگازاکی و کنار ساحل جزیره کیوشو ، که سومین جزیره بزرگ ژاپن است، راه اندازی کنند. در این مزارع صفحات خورشیدی بر روی داربست و بالاتر از زمین قرار می گیرند تا نور کافی از آنها عبور کند و به محصولات زراعی مزرعه برسد. برق حاصل از این نیروگاه _ که می تواند ۱۴۰۰۰۰ خانه را برق بدهد با کابل و از زیر دریا به کیوشو منتقل می شود. چندان که توسعه سلول های فوتو ولتائیک سرعت می گیرد ژاپن با سرعت به هدف خود برای سال ۲۰۲۰ یعنی تولید ۲۸۰۰۰ مگاوات برق خورشیدی نزدیک می شود.

پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی

در سال ۲۰۱۳ هندوستان ظرفیت فوتو ولتائیک خود را تقریبا دو برابر کرد. بیش از نیمی از ظرفیت ۲۳۰۰ مگاواتی برق خورشیدی هند در استان های بیابانی غرب هند یعنی گجرات و راجستان احداث شده است. در ژوئن ۲۰۱۴ ومدت کمی پس از انتخاب شدن آقای نارندرا مودی به نخست وزیری هند، کابینه او اعلام کرد که اهداف برنامه خورشیدی کشور برای سال ۲۰۲۲ را ارتقا داده و از ۲۲۰۰۰ مگاوات به ۳۴۰۰۰ مگاوات افزایش داده است تا بتواند سه درصد از برق کشور را از طریق نیروی خورشیدی تامین کند. موسسه ” پل مشورت خورشیدی برای هند” می گوید اگر سلول های فوتو ولتائیک تنها در ۱۶۰۰۰ کیلومتر مریع از زمین های هند یعنی حدود ۰٫۵ درصد از مساحت این کشور نصب شوند می توان ۵۰ درصد بیش از مصرف فعلی کشور برق تولید کرد.
البته اکنون ۳۰۰ میلیون نفر از مردم هند از برق محرومند و صد ها میلیون نفر دیگر از مردم نیز به علت غیر قابل اتکا بودن شبکه برق کشور همواره با کمبود برق مواجه اند. خبر خوب آن است که نصب سلول های فوتو ولتائیک بر پشت بام خانه های روستایی ارزان تر از احداث نیروگاه های مرکزی و شبکه برق تمام می شود و برق حاصل از این سلول ها از برق تولیدی ژنراتور های دیزلی ارزان تر است. به علاوه در کشوری که موتور های دیزلی و برقی پیوسته آبخوان های زیر زمینی را بیش از اندازه تهی می کنند، نیروی خورشیدی می تواند راه حلی باشد. بر اساس برنامه جدید دولت اگر کشاورزان از آبیاری قطره ای استفاده کنند دولت به آنها برای خرید موتور چاه های خورشیدی کمک مالی می کند. این یک برد سه جانبه است: مصرف آب کم می شود بدون این که عملکرد محصولات کاهش یابد،مصرف سوخت های فسیلی کاهش می یابد و دولت هم به علت صرفه جویی در یارانه های دیزل و برق سالانه ۶ میلیارد دلار صرفه جویی می کند.
در نقطه دیگری از آسیا کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ ظرفیت تولید برق فوتو ولتائیک خود را ۴۰ درصد افزایش داد و به ۱۵۰۰۰ مگاوات رساند. تایلند نیز ظرفیت مزرعه خورشیدی خود در لوپ بوری را به ۸۴ مگاوات افزایش داد و این بخشی از برنامه آن برای رساندن آن به ۷۰۰ مگاوات بود.
آسیا با رونق انرژی خورشیدی خود در سال ۲۰۱۳ جای اروپا را گرفت و در زمینه افزایش سالانه ظرفیت تولید انرژی خورشیدی پیشتاز جهان شد. تعدیل نزولی مشوق های تولید در اروپا موجب شد نصب سلول های فوتو ولتائیک جدید در این منطقه بیش از یک سوم کاهش یابد. آلمان نرخ تعرفه های تشویقی خود را برای پروژه های جدید سریع تر از آنچه برنامه ریزی شده بود کاهش داد تا از این طریق در هزینه ها صرفه جویی کند و به همین سبب میزان نصب جدید پنجاه درصد کاهش یافت.

پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی

تعدیل مشوق های تولید برق خورشیدی در ایتالیا نیز – که از نظر ظرفیت سلول های فوتو ولتا ئیک نصب شده با ۱۷۶۰۰ مگاوات مقام سوم جهان را دارد- میزان نصب جدید را کاهش داد. تعرفه های تشویقی نیروگاه های فوتو ولتائیک جدید در این کشور از اواسط سال ۲۰۱۱ کاهش داده شد و سرانجام در اواسط سال ۲۰۱۳ کاملا حذف شد. اما ظرف پنج سال گذشته هزینه سامانه های خورشیدی در ایتالیا بین ۵۶ تا ۷۰ درصد ( بسته به اندازه پروژه) کاهش یافته و این علامت مثبتی است حاکی از آن که بعد از قطع تعرفه های تشویقی باز هم نیروی خورشیدی می تواند در بازار رقابت کند. در شهر پیزا اخیرا نصب یک سامانه خورشیدی ۷۰۰ کیلوواتی در پشت بام یک مغازه لوازم منزل ایکیا به اتمام رسیده که یکی از اولین پروژه های بدون یارانه است و برق را با هزینه ای معادل برق شبکه یا کمی ارزان تر تولید می کند.
در آنسوی اقیانوس اطلس در آمریکا نیز نیروی خورشیدی جهش آغاز کرده است. این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی قریب ۴۸۰۰ مگاوات بر ظرفیت انرژی خورشیدی خود افزود و مجموع ظرفیت آن با ۶۵ درصد افزایش به ۱۲ هزار مگاوات رسید. از جمله عواملی که موجب این رشد شد می توان به کاهش مداوم هزینه تولید برق خورشیدی ( که در سال ۲۰۱۳ حدودا ۱۵ درصد کاهش یافت)، رعایت دستورالعمل دولت، مبنی بر الزام شرکت های تامین برق به فروش برق تجدید شدنی به مردم،از طرف این شرکت ها، و محبوبیت پیدا کردن اجاره دادن تاسیسات برق خورشیدی به خانه ها اشاره کرد.
در سال ۲۰۱۳ عمده ظرفیت جدید برق خورشیدی آمریکا از کالیفرنیا بدست آمد که مدت هاست پیشرو ترین ایالت در این زمینه است. در کالیفرنیا علاوه بر سامانه های مسکونی کوچک، تعداد زیادی پارک های خورشیدی وسیع نیز در حال کار یا در حال احداث هستند که از جمله آنها می توان به دو پروژه خورشیدی “استار” اشاره کرد که در سال ۲۰۱۵ به بهره داری خواهند رسید. این دو پروژه در مجموع ۵۸۰ مگا وات برق تولید خواهند کرد که برای تامین برق ۲۵۰ هزار خانه کفایت می کند. ایالت آریزوناکه در سال ۲۰۱۳ میلادی ۴۲۰ مگا وات بر ظرفیت فوتو ولتائیک خود افزود به نیروگاه ۲۹۰ مگا واتی آگوا کالینته که در حوالی فونیکس بنا شده می بالد. بقیه ایالت هایی که جزو پنج ایالت پیشتاز سال ۲۰۱۳ آمریکا بودند عبارتند از کارولینای شمالی ( با ۳۴۰ مگا وات) و نیوجرسی و ماساچوست ( هر یک با ۲۴۰ مگا وات.)
سلول های فوتو ولتائیک پیوسته در سایر کشور های قاره امریکا نیز محبوبیت می یابند. کانادا در سال ۲۰۱۳ میلادی ۴۴۰ مگا وات بر ظرفیت تولید خود افزود تا تولید آن به ۱۲۰۰ مگا وات افزایش یابد. مکزیک تقریبا ظرفیت تولید خود را دو برابر کرد و به ۱۰۰ مگاوات رساند و انتظار می رود که تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی آن را به ۲۴۰ مگا وات افزایش دهد. در شیلی در ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی شرکت آمریکایی سان ادیسون اعلام کرد که پروژه یکصد مگاواتی خود در بیابان آتاکاما را که بزرگ ترین پروژه خورشیدی امریکای لاتین است به اتمام رسانده است. برزیل نیز احتمالا در سال ۲۰۱۴ ظرفیت فوتو ولتائیک خود را دو برابر می کند و آن را به بیش از ۷۰ مگاوات افزایش خواهد داد.
دیگر کشور سوزان از آفتابی که پیوسته بر ظرفیت فوتو ولتائیک خود می افزاید استرالیاست که اکنون ۳۳۰۰ مگا وات برق خورشیدی تولید می کند. در این کشور از هر هفت خانه یکی برق خود را از طریق سلول های فوتو ولتائیک نصب شده بر بام خانه ها تامین می کند. در جنوب استرالیا این نسبت یک هار است.
در خاورمیانه دوبی از کشور امارات متحده عربی در اکتبر سال ۲۰۱۳ پروژه ۱۳ مگاواتی خود را افتتاح کرد که قرار است ظرفیت آن حد اقل تا ۱۰۰ مگا وات و شاید هم تا ده برابر آن افزایش یابد. هدف عربستان سعودی آن است که تا سال ۲۰۳۲ میلادی ۱۶۰۰۰ مگا وات برق خورشیدی تولید کند.
در آفریقا که سامانه های خورشیدی نا متصل به شبکه رواج دارند، بیش ترین ظرفیت تولید از آن آفریقای جنوبی است. از اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون حد اقل سه پروژه خورشیدی بزرگ با مجموع ظرفیت ۱۷۵ مگا وات در استان کیپ واقع در شمال کشور افتتاح شده اند. شرکت چینی ” هانرژی ” که تولید کننده برق خورشیدی است قصد دارد نیروگاهی ۴۰۰ مگاواتی در غنا احداث کند. شرکت ” اسکای پاور فاس انرژی ” که شرکتی است کانادایی- سعودی نیز در ماه مه سال ۲۰۱۴ میلادی با دولت مرکزی و دولت های ایالتی نیجریه قرار دادی امضا کرد که تا سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۰۰۰ مگاوات برق فوتو ولتائیک خورشیدی در آن کشور تولید کند.
سلول های فوتو ولتائیک همچنان و با فاصله ای بسیار از دیگران سریع الرشد ترین فن آوری انرژی هستند. در واقع انتظار می رود که در سال ۲۰۱۴ میلادی قریب ۴۰۰۰۰ مگاوات بر ظرفیت تولید برق خورشیدی جهان افزوده شود و ظرفیت جهانی تولید را سی درصد دیگر افزایش دهد. چندان که نگرانی از تغییر آب و هوا افزایش می یابد، سلول های فوتو ولتائیک خورشیدی جای خود را به عنوان یکی از بازیگران گذار از سوخت های فسیلی محکم کرده است.

ماخذ: موسسه زیست محیطی ارت پالیسی ( The Earth Policy Institute )

برگردان: حمید طراوتی

این نوشته در همه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های دیگر
آلودگی در چین در اکتبر 2013 چین با ذرات غبار NOAA و NASA پوشیده شده بود.
IPCC
وادارندگی