كند شدن توليد محصولات تراريخته

تولید محصولات دست کاری شده ژنتیکی هم چنان گسترش می یابد.

محصولات از نظر ژنتیکی دستکاری شده ( تراریخته) یا جی ام، محصولاتی هستند که ژن های آنها از طریق بیوتکنولوژی ( فن آوری زیستی) مهندسی شده تا برخی صفات یا قابلیت های جدید در آنها ایجاد یا تقویت شود. مثلا با این کار محصولات غذایی را می توان از نظر مقاومت نسبت به علف کش ها، مقاومت به حشرات، میزان تحمل خشکی و یا میزان اثر مواد مغذی در آنها تقویت کرد.
مساحت زمین زیر کشت محصولات تراریخته از زمان آغاز تولید تجاری آنها در اوایل دهه ۹۰ میلادی برای مدت دو دهه پیوسته رشد کرد و در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱۸۱٫۵ میلیون هکتار رسید. (نگاه کنید به نمودار شماره ۱)

نمودار شماره 1

نمودار شماره ۱

 

اما نرخ رشد سالانه تولید این محصولات که در اواخر دهه نود بیش از ۱۲۵ درصد در سال بود به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته و تا اوایل دهه ۲۰۱۰ میلادی به ۶٫۳ در سال سقوط کرده است.


به گزارش موسسه بین المللی بررسی میزان کاربرد محصولات تراریخته [۱] ، سازمانی که سال هاست اطلاعات رسمی مربوط به کشت محصولات تراریخته را تعقیب می کند، در سال ۲۰۱۴ میلادی ۸۷ درصد منطقه زیر کشت این محصولات در آمریکای شمالی و امریکای جنوبی بوده که سهم هر یک از آنها به ترتیب ۸۴٫۷ و ۷۳٫۳ میلیون هکتار بوده است. پس از آنها اسیا ( با ۱۹٫۵ میلیون هکتار)، آفریقا ( با ۳٫۳ میلیون هکتار)، اقیانوسیه ( با ۰٫۵ میلیون هکتار) و در انتها هم اروپا با ۱۰۰ هزار هکتار قرار داشته اند.
رشد منطقه زیر کشت این محصولات در سال ۱۹۹۸ به اوج خود رسید. در آن سال ۱۶٫۸ میلیون هکتار به مساحت زیر کشت این محصولات افزوده شد که تقریبا دو برابر میزان افزایش آن در سال ۱۹۹۷ بود. علت آن به توسعه سریع محصولات تراریخته در ایالات متحد و آرژانتین نسبت داده می شود.
در دهه اول قرن ۲۱ رشد سریع منطقه زیر کشت این محصولات از آمریکای شمالی و جنوبی به آسیا و آفریقا گسترش یافت. در بخش اعظم دهه ۲۰۱۰ میلادی کشورهای در حال توسعه آمریکای جنوبی ( عمدتا برزیل و آرژآنتین) ، آسیایی( عمدتا چین و هند) و آفریقایی ( عمدتا آفریقای جنوبی) نسبت به کشورهای صنعتی میزان بیش تری زمین را به کشت این محصولات اختصاص دادند. از سال ۲۰۱۲ میلادی به این سو مساحت زمین های زیر کشت این محصولات در کشورهای در حال توسعه بیش از مساحت آنها در کشورهای صنعتی بوده است. ( نگاه کنید به نمودار شماره۲٫) اما هم در کشورهای صنعتی و هم در کشور های در حال توسعه جهان نرخ رشد این محصولات پیوسته روی به افول دارد.

نمودار شماره 2

نمودار شماره ۲

نوشته : وانکینگ ژو
مآخذ: موسسه زیست محیطی ورلد واچ

[۱] – International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications

این نوشته در همه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به كند شدن توليد محصولات تراريخته

 1. سام می‌گوید:

  آیا وضعیت کشور ما درتولید این محصولات چیست؟
  آیا از میزان واردات کشور ما از این محصولات آمار صحیحی در دست می باشد.
  آیا لیستی از این محصولات چه تولید داخلی وچه وارداتی دراختیار مردم به لحاظ آگاهی قرار داده می شود
  آیا این وظیفه کدام ارگانست که مردم را ازبابت شناخت این محصولات ووجود آنها دربازار وعوارض احتمالی (ثابت شده علمی ) مصرف آنها مطلع کند تا باچشم باز انتخاب کنند؟

  • admin می‌گوید:

   ضمن تشکر از توجه شما. وضعیت کشور ما در تولید محصولات متاسفانه دقیقا مشخص نیست و اطلاع دقیقی از میزان واردات وجود ندارد و یا ارائه نشده است.
   وظیفه وزارت بهداشت و معاونت بهداشت و درمان است که مردم را از بابت شناخت این محصولات و عوارض احتمالی آن مطلع کند. و وزارت کشاورزی نیز مسئول آن است که لیست این محصولات را ارائه دهد.

   با سپاس
   سمیه قاینی
   مسئول روابط عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های دیگر
ترافیک
کوه یخ، ذخیره آب
نقشه ایران - Iran map