رشد دلبستگي به دو چرخه در سطح جهان

در سال های اخیر موج بزرگی از علاقه به دوچرخه و جایگاه آن در نظام حمل ونقل کشور ها برخاسته است. دوچرخه ها پیوسته برای سفر های کوتاه با خودرو ها رقابت می کنند. در ایالات متحد ظرف یک دهه گذشته آمد و شد با دوچرخه در سطح کشوری ۳۸ درصد افزایش یافته است. در شهر هایی مانند بالتیمور، شیکاگو، میناپولیس، فیلادلفیا و پورتلند دوچرخه سواری پیوسته با سرعت رشد می کند و در همه آنها از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون حد اقل دو برابر شده است. این شهر ها در تشویق دوچرخه سواری کار کرده اند.

پورتلند که یکی از دوچرخه- دوست ترین شهر های ایالات متحد است بیش از ۶۵۰ کیلومتر راه دوچرخه رو احداث کرده و اکنون برای بیش از ۵۵۰۰ دوچرخه جایگاه توقف دارد. میزان دوچرخه سواری در این شهر از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون سه برابر شده است. اما حتی در این شهر هم هنوز تنها شش درصد نیروی کار با دوچرخه به محل کار آمد و شد می کنند. این را باید با کپنهاگ، پایتخت دانمارک، مقایسه کرد که در آن ۳۶ درصد نیروی کار با دوچرخه به محل کار می روند و این درصد هنوز پیوسته رشد می کند.
میزان فروش دوچرخه و خودرو در ایالات متحد پهلو به پهلوی هم پیش می رود. ظرف دهه گذشته میزان فروش دوچرخه جدید، غیر ازدوچرخه کودکان، به طور قابل ملاحظه ای ثابت بوده و در حدود ۱۳ میلیون عدد نوسان کرده است . در سال ۲۰۱۲ فروش اتوموبیل جدید در ایالات متحد ۱۵ میلیون عدد بود که فاصله زیادی با رقم فروش دوچرخه نداشت. هر بار که سفر با دوچرخه جای سفر با خودرو را می گیرد آلودگی هوا کاهش می یابد، انتشار کربن کم تر می شود و از انبوهی ترافیک کاسته می شود.

در اروپا که فروش سالیانه دوچرخه آن در حدود ۲۱-۲۰ میلیون شناور است، فروش دوچرخه تقریبا در تمام کشورهای آن از فروش خودرو پیشی گرفته است. در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم فروش دوچرخه در ایتالیا بر فروش اتوموبیل پیشی گرفت. در اسپانیا فروش دوچرخه رو به صعود است و در سال ۲۰۱۲ میزان آن به ۷۸۰ هزار عدد رسید که بیش از فروش ۷۰۰ هزار عددی اتوموبیل بود.

به لطف اجرای برنامه استفاده مشارکتی از دوچرخه، دیگر مالکیت دوچرخه شرط دوچرخه سواری نیست. تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی ۲۱ شهر ایالات متحد این برنامه را اجرا کرده بودند و ۸۵۰۰ دوچرخه در ایستگاه های مخصوص دوچرخه آنها وجود داشت. انتظار می رود که تا پایان سال ۲۰۱۵ این رقم به ۷۰ شهر و قریب ۴۰ هزار دوچرخه افزایش یابد. در بخش مترو اریای شهر واشنگتن دی سی، که پیشگام استفاده از دوچرخه در آمریکا بود، بیش از ۳۰۰ ایستگاه اشتراک دوچرخه وجود دارد که از طریق آنها نزدیک ۳۰۰۰ دوچرخه در اختیار ۱۸ میلیون گردشگر سالانه این شهر و ساکنان شهر واشنگتن دی سی و شهرک های اطراف آن قرار می گیرد.

⚜برگرفته از کتاب گذار بزرگ نوشته لستر براون ترجمه دکتر حمید طراوتی

این نوشته در همه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های دیگر
Nelson Mandela
لستر راسل براون(Lester Russel Brown) تحلیل گر محیط زیست ایالات متحده
کتاب زمان، سیاره آسیب پذیر