تولید خودرو رکورد جدیدی از خود بر جای می گذارد. تعداد اتو موبیل های جهان از یک میلیارد عدد فراتر رفت.

تولید خودرو رکورد جدیدی از خود بر جای می گذارد. تعداد اتو موبیل های جهان از یک میلیارد عدد فراتر رفت.

تولید جهانی خودرو همچنان افزایش می یابد و پیوسته به سطح بالاتری می رسد. موسسه آی اچ اس اتوموتیو که در لندن واقع است، تولید جهانی خودرو سواری را در سال ۲۰۱۳ میلادی ۶۹٫۹ میلیون عدد اعلام کرده که از تولید ۶۶٫۷ میلیونی سال ۲۰۱۲ میلادی بیش تر است و پیش بینی می کند که در سال ۲۰۱۴ این رقم به ۷۱٫۷ میلیون افزایش یابد.

تولید اتوموبیل جهان

( نگاه کنید به نمودار یک .) اگر تعداد وانت ها را ( که در برخی کشور ها مانند ایالات متحد برای رفت و آمد شخصی هم از آن استفاده می شود) به این رقم اضافه کنیم میزان تولید خودرو سبک در سال ۲۰۱۲ میلادی ۸۱٫۵ میلیون و در سال ۲۰۱۳ میلادی ۸۴٫۷ میلیون عدد بوده و برآورد تولید سال ۲۰۱۴ به ۸۶٫۸ میلیون خودرو افزایش می یابد.

cars_figure_1_0

آی اچ اس اتوموتیو ۵۱ کشور را به عنوان تولید کننده خودرو سبک معرفی می کند. اما پنج کشور اول تولید کننده ۶۰ درصد خودروی جهان را تولید می کنند ( نگاه کنید به نمودار دو.) چین که تولید خودرو آن در سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۸٫۲ میلیون عدد بود در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۰٫۹ میلیون خودرو تولید کرد که رقمی خیره کننده است . ایالات متحد با تولید ۱۰٫۹ میلیون، ژاپن با ۹ میلیون، آلمان با ۵٫۶ میلیون و کره جنوبی با تولید ۴٫۵ میلیون خودرو با فاصله ای زیاد بعد از چین قرار داشتند. هندوستان با ۳٫۷ ، برزیل با ۳٫۵، مکزیک با ۲٫۹ و تایلند و کانادا هر یک با تولید ۲٫۴ میلیون خودرو بقیه اعضای ده کشور اول جهان بودند و در مجموع ۱۸ درصد خودروی جهان را در سال ۲۰۱۳ تولید کردند. هفت کشور دیگر یعنی اسپانیا، روسیه، فرانسه، انگلستان، ترکیه، جمهوری چک و اندونزی هر یک حد اقل یک میلیون خود رو تولید کردند.

cars_figure_2_0

اکنون ناوگان خودرو های سبک جهان از مرز یک میلیارد عدد فرا تر رفته است. تعداد خودرو های آن که در سال ۲۰۱۲ میلادی ۹۸۰٫۷ میلیون عدد بود در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۱۰۱۷ میلیون عدد افزایش یافت یعنی یک خودروی سبک برای هر هفت نفر. از کل این مقدار ۷۳۹٫۸ میلیون آن خودروی سواری بود حال آن که این رقم در سال ۲۰۱۲ میلادی ۷۱۳٫۲ میلیون عدد بود.

ماحذ: worldwatch institute

این نوشته در همه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های دیگر
Nelson Mandela
ترافیک