تخریب محیط زیست و بحران امنیت غذایی، چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن

تویوتا اف سی وی

تویوتا اف سی وی

Hunger

کودکان گرسنه آفریقا

غذا یا سوخت

 در سال های دهه ۱۳۷۰ میلادی که اعراب صادرات نفت خود را تحریم کردند، کشور های وارد کننده نفت رفته رفته به این فکر افتادند که آیا جانشینی برای نفت وجود دارد؟ برای تعدادی از کشور ها از جمله ایالات متحد، چندین کشور اروپایی و برزیل فکر کشت محصولات زراعی برای تولید سوخت خودرو بسیار جذاب بود. صنعت جدید تولید زیست – سوخت به راه افتاد.

این آغاز چیزی بود که قرار بود به یکی از غمبار ترین وقایع تاریخ بیانجامد. برزیل توانست با اتکا به نیشکر که گیاهی گرمسیری است برنامه تولید الکل برای سوخت خود رو را به شکل موفقیت آمیزی سامان دهد. اما در ایالات متحد محصول اصلی مصرفی برای این تولید، از بخت بد بقیه دنیا، ذرت بود. بین سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۵ میلادی میزان غله مصرفی ایالات متحد برای تولید سوخت الکلی بتدریج از یک میلیون تن به ۴۱ میلیون تن در سال افزایش یافت.

بعد گردباد کاترینا آمد که در اواخر اوت سال ۲۰۰۵ میلادی روی داد و پالایشگاه های نفت حوالی خلیج نیو اورلئان و خطوط عرضه بنزین را در هم کوبید. چندان که قیمت بنزین در ایالات متحد بسرعت بالا رفت و به گالونی ۳ دلار رسید[۱]، تبدیل یک بوشل ( ۳۶ لیتر) ۲ دلاری ذرت که با تقطیر آن ۱۰٫۵ لیتر اتانول تولید می شد فوق العاده سود آور شد.

نتیجه عبارت بود از هجوم برای سرمایه گذاری و بنای کارخانه های تقطیر و عرق گیری. از نوامبر سال ۲۰۰۵ تا ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ میلادی هر ۹ روز یک بار کلنگ یک کارخانه تقطیر الکل در ایالات متحد به زمین می خورد. از ماه ژوئیه تا سپتامبر سرعت ساخت و ساز بیش تر شد و به هر پنج روز یک بار افزایش یافت. و در اکتبر سال ۲۰۰۶ به هر سه روز یک بار رسید.

بین سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ میلادی غله مصرفی برای تولید سوخت خودرو از ۴۱ میلیون تن به ۱۲۷ میلیون تن – تقریبا یک سوم کل محصول غله ایالات متحد-  افزایش یافت. ایالت متحد در صدد است تا جای میدان های نفتی را با مزارع ذرت عوض کند تا بتواند بخشی از سوخت مورد نیاز خود رو های خود را تامین کند.

منحرف کردن مسیر غله به سمت تولید سوخت خودرو موجب افزایش قیمت مواد غذایی شده و مصرف کنندگان کم درآمد را در چهار گوشه جهان به رنج ناشی از شدید ترین تورم قیمت مواد غذایی در تاریخ در انداخته است. تا میانه سال ۲۰۱۲ قیمت گندم، ذرت و سویا تقریبا به دو برابر سطح قیمت آنها در گذشته صعود کرد.

ظاهرا اشتها برای تبدیل غله به سوخت خودرو سیری ناپذیر است. غله ای که صرف یک بار پر کردن مخزن بنزین ۹۵ لیتری یک خودرو شاسی بلند می شود می تواند غذای یک نفر را برای یک سال تامین کند. غله ای که در سال ۲۰۱۱ در ایالات متحد به اتانول تبدیل شد می توانست ، با سطح متوسط مصرف جهان، غذای ۴۰۰ میلیون نفر را تامین کند. اما اگر کل غله تولیدی ایالات متحد هم به الکل اتیلیک تبدیل شود تنها می تواند ۱۸ درصد نیاز جاری خودرو های کشور به سوخت را تامین کند.

با رشد عظیم ظرفیت تقطیر ایالات متحد، این کشور بسرعت از برزیل پیشی گرفت و به رهبر جدید جهان در تولید سوخت- زیستی تبدیل شد. در سال۲۰۱۱ میلادی ایالات متحد ۵۳ میلیارد لیتر و برزیل کم تر از ۶ میلیارد لیتر اتانول تولید کرد و در مجموع این دو کشور ۸۷ درصد زیست-سوخت جهان را تولید کردند. ۵۳ میلیارد لیتر اتانولی که ایالات متحد از غله تولید کرد تقریبا ۶ درصد از تقاضای بنزین این کشور را برآورده کرد. از جمله دیگر کشور هایی که از محصولات زراعی اتانول تولید می کنند، البته در مقادیری بسیار کم تر، می توان  چین، کانادا، فرانسه و آلمان را نام برد.

عمده رشد تولید اتانول در چند سال اخیر متمرکز بوده است. در سال ۱۹۸۰ میلادی جهان کم تر از یک میلیارد گالن سوخت اتانول تولید می کرد. تا سال ۲۰۰۰ این رقم به ۴٫۵ میلیارد گالن افزایش یافت. سپس رشد آن ادامه یافت، البته با آهنگی آرام تر، و در سال ۲۰۰۵ تولید آن به ۸٫۲ میلیارد گالن رسید. اما بین این سال و سال ۲۰۱۱ میلادی تولید آن جهش کرد و به ۲۳ میلیارد گالن یا ۱۲۵ میلیارد لیتر رسید.

برگرفته از فصل چهارم کتاب ” چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن”

(تخریب محیط زیست و بحران امنیت غذایی)

نوشته لستر آر براون

ترجمه دکتر حمید طراوتی

نشر کارآفرین، تهران، روبروی دانشگاه تهران،


 

این نوشته در همه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 پاسخ به تخریب محیط زیست و بحران امنیت غذایی، چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن

 1. سید مصطفی حجت نژاد می‌گوید:

  با سلام

  من بدنبال تهیه ی این کتاب بوده ام ولی متاسفانه تاکنون نتوانسته ام آن را پیدا کنم . چنانچه امکان دارم راهنمایی بفرمایید .
  تلفن تماس من ۰۹۱۶۱۱۱۰۵۱۳ است
  کارشناس گیاه پزشکی

  • admin می‌گوید:

   با سلام ،

   ضمن تشکر به عرض می رساند شما می توانید با ارسال نشانی خو برای ما کتاب رت دریافت دارید.

   با تشگر ادمین

 2. سید مصطفی حجت نژاد می‌گوید:

  با سلام

  آدرس پستی من اهواز- کیان آباد – خیابان ۱۵ شرقی – پلاک ۱۵۴ طبقه سوم واحد ۴ کد پستی ۶۱۵۵۷۴۳۵۸۳ به نام سید مصطفی حجت نژاد است . لطفا ترتیب و روش پرداخت هزینه را نیز اعلام کنید چون سه جلد از این کتاب را می خواهم . برای هدیه دادن به افرادی می شناسم و می دانم برای آنها مفید است .

  با تشکر

 3. وحید واسطه می‌گوید:

  سلام
  لطفا کتاب را برای اینجانب نیز ارسال فرمایید
  تلفن : ۰۹۱۵۱۰۲۰۵۰۲
  آدرس : خراسان شمالی – بجنورد – شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی – ساختمان شماره ۲ – معاونت حفاظت و بهره برداری
  وحید واسطه

  • admin می‌گوید:

   جناب آقای وحید واسطه
   از توجه شما ممنونیم. یک جلد کتاب برای شما ارسال خواهد شد. موفق باشید.

   با سپاس
   سمیه قاینی
   مسئول روابط عمومی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های دیگر
محمد درویش
احمد عزیز و دخترش در روز شکستن تفنگ
پلاستیک ساحل را پوشانده است
Enrique_Peñalosa