بزرگ ترین فجایع زیست محیطی جهان ۲- چرنوبیل

در چند دهه گذشته فجایع بزرگی در محیط زیست جهان رخ داده است. همین فجایع بودند که توجه مردم جهان را به ضرورت ارزیابی زیست محیطی و بهداشتی و اجتماعی بارگذاری ها پیش از تصویب و اجرای آنها جلب کردند. ذیلا به یکی از مهم ترین آنها که در چرنوبیل واقع در کشور اکراین کنونی روی داد می پردازیم. فاجعه چرنوبیل تاثیر قاطعی بر نگرش جهانیان به تولیدات اتمی داست. پیام این سانحه غم انگیز این بود: جان انسان ها و سلامت طبیعت را فدای توسعه اقتصادی نکنید.

فاجعه چرنوبیل:

در نیمه شب ۲۶ آوریل سال ۱۹۸۶ میلادی راکتور شماره ۴ نیروگاه اتمی چرنوبیل واقع در روستای کوچک و باستانی چرنوبیل در کشور اکراین منفجر شد. در اثر این انفجار هسته راکتور ذوب شد و در نتیجه پرتویی معادل ۱۰۰ میلیون کوری، که حداقل ۱۰۰ برابر پرتو اتمی بمب هیروشیما بود، در جو کره زمین منتشر گردید. بیش از ۵۰ تن از بقایای مواد پرتوزا نیز وارد جو شد. به منظور اطفای حریق مسئولان وقت ۵۰۰۰ تن سرب، گچ، شن، و خاک رس را به کمک هلی کوپتر بر نیروگاه فرو ریختند و هسته نابود شده راکتور را با این مواد بمباران کردند. ده روز طول کشید تا بیش از ۱۳۵ تن اورانیوم مذاب موجود در هسته راکتور بسوزد و تا آن زمان منطقه وسیعی از اروپا آلوده شده بود. ابر قارچی شکل ناشی از انفجار مقادیر زیادی اورانیوم، پلوتونیوم( سمی ترین ماده پرتوزا)، ید ۱۳۱، استرونسیم ۹۰ و سزیوم ۱۳۷ را در مناطق وسیعی از اکراین، روسیه سفید و روسیه منتشر کرد و آلودگی پرتوزا از اروپا و ژاپن و حتی ایالات متحد نیز گزارش شد.

مقامات شوروی میزان انتشار را ۹۰ میلیون کوری اعلام کردند اما بسیاری معتقدند که مقدار آن بسیار بیش تر بوده است. پژوهشگران دانشگاه ام آی تی میزان آن را ۲۶۰ میلیون کوری برآورد کرده اند. منطقه ای به وسعت ۲۶۰۰۰۰ کیلومتر مربع در اکراین و روسیه سفید و روسیه آلوده شد که تا ۱۰ سال بعد نیز هنوز در هر کیلومتر مربع یک کوری سزیوم ۱۳۱ ( که از خطرناک ترین مواد پرتوزاست) آلودگی داشت.

فاجعه چرنوبیل

فاجعه چرنوبیل

عوارض بهداشتی این فاجعه هنوز نیز بطور دقیق مشخص نشده زیرا بسیاری از بیماری های ناشی از تماس طولانی مدت با مقادیر کم پرتو اتمی برای بروز به سال ها وقت نیاز دارد . اما عواقب فاجعه بار ناشی از تماس با مقادیر زیاد پرتو کاملا ملموس است. شهر پریپات که در ۳ کیلومتری راکتور قرار دارد و در آن زمان ۴۵۰۰۰ نفر سکنه داشت اکنون شهر ارواح است. انفجار موجب مرگ ۳۱ نفر از کارکنان نیروگاه و ابتلای ۱۸۷ نفر دیگر به بیماری تابش شد. ظرف یک دهه اول پس از انفجار سی هزار نفر از ۴۰۰ هزار نفری که در کار مهار آتش نیروگاه و دفع خطرناک ترین زباله ها دخالت داشتند به بیماری های مختلف ناشی از تماس با مواد پرتوزا دچار شدند و به تدریج قدرت کار کردن را از دست دادند. صلح سبز تعداد کشته شدگان این حادثه را ۳۲۰۰۰ نفر برآورد کرده است. سازمان بهداشت جهانی گزارش می کند که سلامت پنج میلیون نفر تحت تاثیر این حادثه قرار گرفته است و سرطان تیروئید در مناطقی که بیش از همه تحت تاثیر قرار گرفتند به شدت افزایش یافته است. میزان بروز موارد جدید سرطان تیروئید اطفال در روسیه سفید بیش تر از همه بوده و به گزارش سازمان جهانی بهداشت تا سال ۱۹۹۶ بیش از ۴۰۰ مورد جدید در آن کشور ثبت شده است. در اکراین این تعداد ۲۲۰ مورد و در روسیه ۶۷ مورد بوده است. افزایش سرطان تیروئید اطفال ناشی از استنشاق ذرات هواویز ید ۱۳۱ بلافاصله پس از انفجار بوده است. غده تیروئید حدود ۱۳۰۰۰ کودک بلافاصله پس از انفجار با ۲۰۰ رونتگن اشعه پرتوزا تماس پیدا کرده که دو برابر حدی است که بالغان شاغل در صنعت اتمی مجاز به تماس با آن طی یک سال هستند. در دراز مدت بسیاری از آنان به سرطان مبتلا خواهند شد. از ۱۹۸۶ تا کنون در اکراین نرخ ابتلای کودکان به سرطان سه برابر شده است. سرطان تیروئید مهم ترین بیماری ناشی از انفجار چرنوبیل است که هم در میان کودکان و هم در میان بزرگسالان شیوع دارد، اما در میان کسانی که در مقابله با انفجار چرنوبیل شرکت داشته اند سندرمی شایع شده که به نام ” ایدز چرنوبیل” معروف شده و منظور از آن این است که بیماران علاوه بر ابتلا به سرطان به نقص نظام ایمنی نیز – مانند ایدز- دچار شده اند و در نتیجه در مقابل بسیاری بیماری ها از جمله پنومونی ( ذات الریه ) مقاومتی ندارند.

 اثرات بر بدن پس از فاجعه چرنوبیل

اثرات بر بدن پس از فاجعه چرنوبیل

در سال ۱۹۹۶ نرخ مرگ و میر نوزادان اکراین دو برابر نرخ متوسط اروپا بود و تعداد کمی از نوزادان طبیعی متولد می شدند. از هر ۴ نفری که در اطفای حریق چرنوبیل شرکت داشتند ۳ نفر آنها به مشکلات تولید مثل از جمله عدم قدرت باروری اسپرم ها مبتلا شدند. * مهم ترین نقایص مادرزادی که مشاهده شده عدم تشکیل اندام ها و عقب افتادگی ذهنی است. کودکانی که از مناطق خطرناک اطراف راکتور تغییر مکان داده شده اند ۱۰ تا ۱۵ برابر بیش از حد رایج به اختلالات عصبی و روانی گرفتار شده اند. عوارض دیگر انفجار عبارت بوده است از آلودگی آب منطقه که اثرات آن در دراز مدت روشن خواهد شد، اختلالات عصبی ناشی از ترس از آلوده بودن به پرتو اتمی، افسردگی ، اضطراب و ناامیدی.

در مجموع انفجار چرنوبیل بزرگ ترین فاجعه بهداشتی قرن بیستم به شمار می آید و بیش ترین تاثیر را در تغییر نگرش و رویکرد جهان به توسعه صنعتی داشته و یکی از عوامل اصلی پیدایش اندیشه/و توجه به/ ارزیابی زیست محیطی و بهداشتی بارگذاری ها قبل از اجرای آنهاست.

این نوشته در آموزش محیط زیست, همه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به بزرگ ترین فجایع زیست محیطی جهان ۲- چرنوبیل

  1. binam می‌گوید:

    بد بخت بوشهری ها …..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های دیگر
احمد عزیز و دخترش در روز شکستن تفنگ