آخرین اطلاعات مربوط به محصول غله جهان

حقایقی در باره محصول غله جهان

از آنجا که عمده کالری مورد نیاز بشر از غلات تامین می شود، وضعیت محصول غله جهان شاخص بسیار خوبی از کفایت عرضه مواد غذایی است.

هر ساله در جهان بیش از دو میلیارد تن غله تولید می شود که قریب نیمی از آن تنها در سه کشور به دست می آید که عبارتند چین، ایالات متحد و هندوستان.

بخش بزرگی از محصول غله جهان از ذرت، گندم و برنج تشکیل می شود. برنج و گندم مستقیما به عنوان غذا مصرف می شوند اما ذرت عمدتا به مصرف خوراک دام و ماکیان می رسد و نیز در صنعت مصرف می شود.

غلات

غلات

در ۸ سال از ۱۴ سال گذشته مصرف غلات از تولید آن بیش تر بوده و این امر میزان ذخایر غلات جهان را کاهش داده است.

رشد جمعیت قدیمی ترین عامل افزایش تقاضای غله است. اما در سال های اخیر میزان رشد سالانه مصرف غلات دو برابر شده که تا حد زیادی ناشی از افزایش مصرف غله برای تولید سوخت الکلی و نیز برای خوراک دام و طیور است.

در سال ۲۰۱۳ ایالات متحد بیش از ۴۰۰ میلیون تن غله تولید کرد. از این مقدار ۱۲۹ میلیون تن یعنی ۳۰ درصد آن از کارخانه های تقطیر سر درآورد.

افزایش عملکرد غلات مهم ترین عامل افزایش تولید غله است. زیرا در سطح جهان زمین زراعی استفاده نشده زیادی باقی نمانده. از سال ۱۹۵۰ میلادی تا کنون ۹۳ درصد از رشد محصول غله جهان از افزایش عملکرد حاصل شده است.

سرانه مساحت زمین های زیر کشت غله جهان که در سال ۱۹۵۰ میلادی ۲۰۰۰ متر مربع به ازای هر نفر بود تا سال ۲۰۱۳ میلادی به ۱۰۰۰ متر مربع به ازای هر نفر کاهش یافت.

ذرت ایالات متحد با حدود ۱۰ تن محصول در هر هکتار بالاترین عملکرد غله جهان را به خود اختصاص داده است. در ایالت آیوا در برخی بخش ها عملکرد ذرت به ۱۳ تن در هکتار نیز می رسد.

متوسط عملکرد غله جهان از سال ۱۹۵۰ میلادی تا کنون سه برابر شده و از ۱٫۱ تن در هر هکتار به ۳٫۵ تن در هکتار افزایش یافته است. اما رشد عملکرد کند شده است . عملکرد غلات که از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۰ میلادی سالانه ۲٫۲ درصد رشد می کرد از آن سال تا کنون تنها سالی ۱٫۴ درصد رشد کرده است.

در فرانسه، آلمان و انگلستان بیش از یک دهه است که عملکرد گندم ثابت مانده است. در ژاپن و کره جنوبی نیز وضعیت برنج به همین منوال است.

میزان مصرف کود شیمیایی جهان که در سال ۱۹۵۰ میلادی ۱۴ میلیون تن بود تا سال ۲۰۱۳ میلادی به ۱۸۱ میلیون تن در سال افزایش یافت. اما در بسیاری از کشور ها دیگر مصرف کود بیش تر بازدهی اقتصادی ندارد.

از سال ۲۰۰۷ میلادی تا کنون جهان سه موج افزایش شدید قیمت غلات را تجربه کرده است. شاخص سازمان ملل برای قیمت مواد غذایی نشان می دهد که در سال ۲۰۱۴ میلادی قیمت غلات دو برابر قیمت آن در سال
های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ میلادی بوده است.

افزایش درجه حرارت کره زمین محصولات غذایی اصلی جهان را مورد تهدید قرار داده است. برآورد ها حاکی از آن است که هر گاه در فصل رشد محصولات، دما یک درجه نسبت به دمای بهینه افزایش یابد باروری محصول حداقل ده درصد کاهش می یابد.

ماخذ: موسسه تحقیقات زیست محیطی ارت پالیسی ( The Earth Policy Institute )
اوت ۲۰۱۴

این نوشته در همه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های دیگر
Wild nature
دودکش پر دود و گرمای زمین